Announcement of Theatre Architecture Competition 2017

Prize Winners

 

May 16, 2017
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2017 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2017 received 102 submissions from 23 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Tim Foster (UK)  Chair

Hitoshi Abe (Japan) 

Aby Cohen (Brazil)

Huang Sheng-Yuan (Taiwan) 

Torsten Nobling (Sweden)

 

Download Jury Report: Click Here

 

 
   
     
First Prize Winner    
     
Ye-Tai     
Entry No. 135525 Che-Hung Chien                                                      Taiwan  

 

點擊瀏覽下一頁     點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 


 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winner    
     
Theatre as a Public Space: Project Layering          
Entry No. 050887 Alexei Vorobev & Olga Shmyreva                          Russia        

 

點擊瀏覽下一頁    點擊瀏覽下一頁  

 

Third Prize Winner      
       
Story Tracks          
Entry No. 124332   Yizhou Liu China

 

點擊瀏覽下一頁  點擊瀏覽下一頁  

 


 

Additional Prizes      
                                

 

Castles in the Air

Entry No. 577704

Chun Yang Tsai, Hao Che Hung, I Hao Chen, Ching Hsin Chen, Ming-Ya Hsu & Chen Yu Yang

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁

 

A Civil Hallway to Recall Imagined Community Memories

 

Entry No. 820702

Fu Su

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁

 

Stair Theater

Entry No. 312228

Yu-Ching Huang & Wei-Ting Liu                     

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

Growing Bamboo Theater

Entry No. 843800

Oleksandr Kolesnykov, Volodymyr Ponomarenko & Kseniia Ponomarenko            

Ukraine

  點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 


 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Defamiliarization Theater      
Entry No. 060719       Yu-ching Chang, Po-Yun Lu & Cheng-chieh Li Taiwan
       
       
A Theater with a Hundred Curtains      
Entry No. 200120       Germain Canon Belgium
       
       
The Theater Market      
Entry No. 351153        Núria Torrell & Elise Prévoteau Spain & France      
       
       
Neon Theatre      
Entry No. 270423        Ludvig Sundberg & Arthur Campling Sweden
       
       
Container Theater      
Entry No. 170308       Jingfan Xue, Hengyuan Yang, Guangpu Li, Lingyang Meng &              Shifei Jin China
     
       


 

Selected Entries for Exhibition


       
Five-Dimension      
Entry No. 950420       Yangyang Li, Zebin Chen, Xia Wan, Lingyan Yu  China               
       
       
A Theatre Obscura      
Entry No. 571130       Hong Wei Hsu, Hsueh Kuan Hus, Sheng Che Hu, Yu Ting Chiu  Taiwan
       
       
Hsinchu Theater Village      
Entry No. 020895       Svitlana Protsenko, Hlib Antypenko  Ukraine
       
       
Dramatic Ruin Theatre      
Entry No. 089487       Meng-Lin Yu, Chia-Hao Hou, Jin-Yu Chang, Han-Tung Lin   Taiwan
       
       
The Tangram Theatre      
Entry No. 100190       Xiangguo Peng, Xin Yan, Ruchen Bian, Dao Liu  China
       
       
Augmented Theatre      
Entry No. 220299       Chih-Yin Chien, Tzu-Yuan Tsai, Chia-Yi Chou  Taiwan
       
       
The Fest  
Entry No. 226446       Arum Winarso, Asmita Puspasari  Indonesia
       
       
Hsinchu Theatre Market      
Entry No. 285931       Marco de Piaggi, Weronika Wawrzyniak   Netherlands
       
       
All The World's A Stage      
Entry No. 341146       Alasdair Dixon, Jade Zheng, Christopher Daniel, Claire Moody  United    Kingdom
       
       
City of Theater      
Entry No. 753951       Chujin Xue, Haoran Yu  China
       
       
Theater City      
Entry No. 911119       Xiaojie Huang, Yue Shen  Netherlands 
       
       
Temple Theatre      
Entry No. 941697       Chun-Teng Lin, Xing-Hui Lin, Chia-Wei Chang, Tian-An Guo, Chuang-             Hung Lin  Taiwan
       
       
Superposition      
Entry No. 996981       Chao Yang Lu, Tom Hsu, Han-Chun Tsai, Hip-Wa Lee  Taiwan
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Anne Minors (UK)  

Jean Guy Lecat (France) 

Xavier Fabre (France)

Scott Georgeson (USA) 

Pieter de Kimpe (Belgium)

Reinhold Daberto (Germany)

Tim Foster (UK)

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre               
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 


 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 042015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 030076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 050687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
Walking On Silk      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show      
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Anne Minors (UK)  

Jean Guy Lecat (France) 

Xavier Fabre (France)

Scott Georgeson (USA) 

Pieter de Kimpe (Belgium)

Reinhold Daberto (Germany)

Tim Foster (UK)

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre               
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 


 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 042015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 030076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 050687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
Walking On Silk      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show      
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Anne Minors (UK)  

Jean Guy Lecat (France) 

Xavier Fabre (France)

Scott Georgeson (USA) 

Pieter de Kimpe (Belgium)

Reinhold Daberto (Germany)

Tim Foster (UK)

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre               
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 


 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 042015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 030076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 050687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
Walking On Silk      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show      
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

 

Stair Theatre

Entry No. 312228

Yu-Ching Huang & Wei-Ting Liu                     

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

Announcement of Theatre Architecture Competition 2017

Prize Winners

 

May 16, 2017
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2017 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2017 received 102 submissions from 22 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Tim Foster (UK)  Chair

Hitoshi Abe (Japan) 

Aby Cohen (Brazil)

Sheng-Yuan Huang (Taiwan) 

Torsten Nobling (Sweden)

 

Download Jury Report: Click Here

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
Playing Music on Ye-Tai          
Entry No. 135525   Che-Hung Chien China

 

點擊瀏覽下一頁點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 


 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winner      
       
Theatre as a Public Place              
Entry No. 050887   Alexei Vorobev & Olga Shmyreva Russia

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

Third Prize Winner      
       
Story Track          
Entry No. 124332   Yizhou Liu China

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 


 

Additional Prizes      
                                

 

Castles in the Air

Entry No. 577704

Chun Yang Tsai, Hao Che Hung, Hao Chen, Ching Hsin Chen, Ming-Ya Hsu & Chen Yu Hsu

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁

 

A Civil Hallway                                          

Entry No. 820702

Fu Su

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁

 

Stair Theatre

Entry No. 312228

Yu-Ching Huang & Wei-Ting Liu                     

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

Growing Bamboo Theatre

Entry No. 843800

Oleksandr Kolesnykov, Volodymyr Ponomarenko & Kseniia Ponomarenko            

Ukraine

  點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 


 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Defamiliarization Theatre      
Entry No. 060719       Yu-ching Chang, Po-Yun Lu & Cheng-chieh Li Taiwan
       
       
A Theatre with a Hundred Curtains      
Entry No. 200120       Germain Canon Taiwan
       
       
The Theatre Market      
Entry No. 351153        Núria Torrell & Elise Prévoteau Spain
       
       
The Neon Theatre      
Entry No. 270423       Ludvig Sundgerg & Arthur Campling Sweden
       
       
Container Theatre      
Entry No. 170308       Jingfan Xue, Hengyuan Yang, Guangpu Li, Lingyang Meng &                       Shifei Jin China
     
       


 

Selected Entries for Exhibition


       
Five-Dimension      
Entry No. 950420       Yangyang Li, Zebin Chen, Xia Wan, Lingyan Yu  China               
       
       
A Theatre Obscura      
Entry No. 571130       Hong Wei Hsu, Hsueh Kuan Hus, Sheng Che Hu, Yu Ting Chiu  Taiwan
       
       
Hsinchu Theatre Village      
Entry No. 020895       Svitlana Protsenko, Hlib Antypenko  Ukraine
       
       
Dramatic Ruin Theatre      
Entry No. 089487       Meng-Lin Yu, Chia-Hao Hou, Jin-Yu Chang, Han-Tung Lin   Taiwan
       
       
The Tangram Theatre      
Entry No. 100190      Xiangguo Peng, Xin Yan, Ruchen Bian, Dao Liu  China
       
       
Augmented Theatre      
Entry No. 220299       Chih-Yin Chien, Tzu-Yuan Tsai, Chia-Yi Chou  Taiwan
       
       
The Fest  
Entry No. 226446       Arum Winarso, Asmita Puspasari  Indonesia
       
       
Hsinchu Theatre Market      
Entry No. 285931       Marco de Piaggi, Weronika Wawrzyniak   Netherlands
       
       
All The World's A Stage      
Entry No. 341146       Alasdair Dixon, Jade Zheng, Christopher Daniel, Claire Moody  United    Kingdom
       
       
City of Theater      
Entry No. 753951       Chujin Xue, Haoran Yu  China
       
       
Theater City      
Entry No. 911119       Xiaojie Huang, Yue Shen  Netherlands 
       
       
Temple Theatre      
Entry No. 941697       Chun-Teng Lin, Xing-Hui Lin, Chia-Wei Chang, Tian-An Guo, Chuang-             Hung Lin  Taiwan
       
       
Superposition      
Entry No. 996981      Chao Yang Lu, Tom Hsu, Han-Chun Tsai, Hip-Wa Lee  Taiwan
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Anne Minors (UK)  

Jean Guy Lecat (France) 

Xavier Fabre (France)

Scott Georgeson (USA) 

Pieter de Kimpe (Belgium)

Reinhold Daberto (Germany)

Tim Foster (UK)

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre               
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 


 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 042015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 030076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 050687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
Walking On Silk      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show      
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Anne Minors (UK)  

Jean Guy Lecat (France) 

Xavier Fabre (France)

Scott Georgeson (USA) 

Pieter de Kimpe (Belgium)

Reinhold Daberto (Germany)

Tim Foster (UK)

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre               
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 


 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 042015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 030076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 050687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
Walking On Silk      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show      
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 

We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. 

 

The Jury Members:

Anne Minors (UK)  

Jean Guy Lecat (France) 

Xavier Fabre (France)

Scott Georgeson (USA) 

Pieter de Kimpe (Belgium)

Reinhold Daberto (Germany)

Tim Foster (UK)

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre               
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 


 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 042015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 

Prize Sponsors

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 


 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 030076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 050687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
Walking On Silk      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show      
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

Announcement of Theatre Architecture Competition 2015

Prize Winners

 

May 13, 2015
 
We are pleased to announce the Prize Winners of Theatre Architecture Competition 2015 and selected entries for exhibition. Theatre Architecture Competition 2015 received 197 submissions from 38 countries. We would like to thank you for your participation. Jury's Report will be released soon. 

 

 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

 

 

     
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada
Second Prize Winners      
       
Bridge's Theatre                                       
Entry No. 300409   Timothée Raviol and Priscilla Moreira de Almeida Belgium

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁


 

River Box Theatre     
Entry No. 962448                                        Alejandra Angeles and Enrique Flores                                    Mexico

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

 

Additional Prizes      
                                

 

The Loft

Entry No. 901220

 

Piotr Blicharski

Poland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Theater on the Wave

Entry No. 42015

 

Delphine Quach & Anouk Dandrieu

Switzerland

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁

 

 

Improvisational Theatre

Entry No. 335599

 

Žilvinas Stasiulevičius

Lithuania

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁
 

 

 

 
     
Honourable Mentions      
     
       
Modular Circus Theater      
Entry No. 30076       Karolina Sewera and Karolina Stach Poland
       
       
SPR##      
Entry No. 50687       Emily Murphy, Willem Broekaert and Giulia Frigerio France & Belgium
       
       
Diptyque      
Entry No. 122007       Stefano Teker and Marie Michiels Belgium
       
       
The Floating Theater      
Entry No. 145369       Enzo Valerio Switzerland
       
       
Operation Theatre      
Entry No. 212173       Quang Le and Lien Hoang Phuong Switzerland & Vietnam
     
       
Urban Cyclorama      
Entry No. 110191       Alexia Florens and Lucien Desmenez Belgium
       
       
       

 

 

 

Selected Entries for Exhibition


       
(no project name)      
Entry No. 002270       Angela Kanaan Lebanon                 
       
       
The Scaffold' On Show           
Entry No. 010414        Marion Barre, Clėmence Gabilleau and Emeline Danieau France       
       
       
Floating Platz      
Entry No. 012681       Carlos Rodriguez, Alan Mera and Ahmed Sileem USA
       
       
Dynamic Bridge      
Entry No. 023537       Ying-Ching Wang Taiwan
       
       
The Portal      
Entry No. 051615       Joshuah Howard, Xueyao Zhou and Ningxin Cheng USA
       
       
Resonance      
Entry No. 071226       Yu Sun and Jia Jung Tang Taiwan
       
       
City Turntable  
Entry No. 074689       Shi-Yen Wu, Wai-Shing Li, Jui-Yu Pan and Ren-Fong Gong Taiwan
       
       
H2O Circus      
Entry No. 090234       Cyril Lamy France
       
       
A Unique Moment      
Entry No. 173045       Bernd Upmeyer Netherlands
       
       
Interstitial      
Entry No. 250492       Marie Carbo France
       
       
Shows Boxes      
Entry No. 270490       Alexandra Michaud and Jean-Sebastien Hivon Canada
       
       
Place of Infinite Past      
Entry No. 272176       Eline Hoftiezer and Fernke Stout Netherlands
       
       
KulturPlatform      
Entry No. 421736       Andriana Themeli, Georgios Karampelas and Fryni Papadopoulou UK
       
   

 

Stair Theatre

Entry No. 312228

Yu-Ching Huang & Wei-Ting Liu                     

Taiwan

  點擊瀏覽下一頁
     
       
       
First Prize Winner      
       
A Floating Theatre for The Crackwalker          
Entry No. 051972   Uros Novakovic, Sebastian Bartnicki and Erin Fleck Canada

 

點擊瀏覽下一頁 點擊瀏覽下一頁